بهداشت دهان هنگام ارتودنسی

بهداشت دهان در ارتودنسی

بهداشت دهان و دندان در همه مواقع امری قابل اهمیت و ضروری میباشد ،اما ضرورت این کار در زمان درمان ارتودنسی چند برابر می‌شود. ارتودنسی نیز مانند سایر درمانها با ریسک هایی در طول درمان مواجه است که اغلب آنها را با رعایت بهداشت دهان و دندان قابل کنترل خواهند بود در صورتی که به بهداشت دندانها در این دوره درمانی توجه خاص نکنید امکان بروز عوارضی همچون پوسیدگی دندان ها ایجاد پلاک دندانی و التهاب لثه با شدت زیادی خواهد بود.

بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی

رعایت بهداشت دهان در زمان وجود دستگاه ها و براکت های ارتودنسی کاری دشوار است زیرا پاکسازی مواد غذایی از بین براکت ها و دندان ها و زمان بر می باشد و در صورتی که بیمار به آن توجه کافی نکند هدف اصلی از درمان ارتودنسی که رسیدن به لبخندی زیبا و اصلاح طرح لبخند مشهد می باشد محقق نمی گردد. استفاده از نخ دندان و دهانشویه و همچنین مسواک برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها امری بسیار ضروری است.

از شایعترین عوارض ناشی از درمان ارتودنسی که به علت بی توجهی بیمار به اصول بهداشت دهان و دندان ایجاد میشود که به جای ماندن براکت ها پس از کامل شدن دوره درمان و برداشته شدن دستگاه‌های ارتودنسی ثابت  یکی از این عوارض می باشد تامین بهداشت دهان و دندان به میزان درمان ارتودنسی دارای اهمیت زیادی است برای همین در این مقاله روش صحیح مسواک زدن و استفاده از نخ دندان و دهانشویه را بیان می کنیم.

نکات بهداشتی ارتودنسی

بیمار باید آموزشهای تیم درمانی ارتودنسی را که در کلینیک به او گفته می شود با دقت دنبال کند تا روند صحیح مرتب کردن دندان ها انجام شود. بیمارانی که به طور کامل بهداشت دهان خود را  به طور کامل با مسواک زدن و پرهیز از خوردن غذاهای سخت و چسبنده و استفاده صحیح مطابق دستورات داده شده و استفاده از  کش ارتودنسی یا دیگر ابزارهای متحرک درمان و شرکت در جلسات درمان به صورت منظم  رعایت می‌کنند از ارتودنسی خود اثر و نتیجه گرفته و این نتیجه با رضایت بخشی همراه خواهد بود.

 

نکته در مورد بیماران ارتودنسی که به تازگی اقدام به رعایت بهداشت در دندان های خود کرده‌اند توجه به این امر مهم می‌باشد، که در اوایل درمان با ارتودنسی مسواک زدن و یا کشیدن نخ دندان همراه با خونریزی ملایم خواهد بود که بسته به میزان التهاب لثه ها مقدار آن متفاوت می باشد .این امر نباید عاملی بازدارنده برای بیمار در رعایت بهداشت دندان ها تلقی شود بلکه باید بدانند که این شرایط گذرا بوده و رفته رفته با بهبود وضعیت بهداشتی و افزایش قوام لثه ها کاهش می یابد.

 

  • مسواک زدن در دوره درمان ارتودنسی  برای بهداشت دهان

برای اینکه پاکسازی کامل دندانها اتفاق بیفتد باید مسواک را در زاویه ۴۵ درجه ما بین دندان و براکت قرار دهیم و در ادامه با چرخش دورانی مسواک خرده های مواد غذایی را از میان براکت ها خارج کنیم. رعایت بهداشت در سطح جونده کلیه دندان ها باید با حرکت رفت و برگشتی مسواک باشد زیرا بیشترین حجم آلودگی ها در این بخش وجود دارند.

 

  • نکته قابل توجه

دکتر نوید کرایه چیان متخصص ارتودنسی مشهد توصیه میکنند که  برای رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان استفاده از درمان ارتودنسی پس از هر وعده غذایی و یا اینکه بطور مرتب در شبانه روز به منظور مسواک زدن اقدام کنید. پرزهای سطح زبان یکی از مکان های مناسبی هستند تا پلاک های میکروبی در آن رشد کنند که در صورت عدم رعایت بهداشت و پاکسازی نکردن آن بستری مناسب برای پوسیدگی دندان ها به وجود می آید، پس باید پس از هر مرتبه مسواک زدن سطح زبان را نیز پاکیزه گردانید.

 

به منظور رعایت بهداشت و پاکسازی کامل دندان و براکت ها باید عمل قرار گیری مسواک بر روی هر براکت و دندان و پاکسازی آنها حدود ۱۰ ثانیه طول بکشد تا به این وسیله هیچگونه مواد غذایی بر سطح آنها باقی نماند .به طور کلی بهداشت دندان که همان مسواک زدن است باید ۴ الی ۵ دقیقه زمان ببرد. بی توجهی و عدم دقت شما در این کار می‌تواند خسارات گزافی را به دندان های تان وارد نمایند پس درمورد  مسواک زدن عجله ای نداشته باشید.

 

  • استفاده از نخ دندان در دوره درمان ارتودنسی برای بهداشت  دهان

برای رفع پلاک های مابین دندان ها و مواد غذایی گیر کرده در لابلای آنها استفاده از نخ دندان بسیار ضروری می باشد که این مورد در زمان درمان با ارتودنسی بسیار جدی تر میباشد. برای بهداشت دهان و پاکسازی دندان با استفاده از نخ دندان باید قسمت محکم نخ دندان از میان وایر دو دندان عبور داده شود و سپس با حرکت C نخ دندان از میان دندان ها تمام مواد غذایی را از دندان ها خارج کند.

 

  • استفاده از دهانشویه در دوره درمان ارتودنسی برای بهداشت دهان

همانگونه که می دانید استفاده از نخ دندان و مسواک نقش موثری در بهداشت و تامین سلامت و پاکیزگی دهان و دندان برعهده دارد اما در این میان نمی توان اهمیت استفاده از انواع دهانشویه ها را دست کم گرفت .برای  بهداشت دهان ورفع پلاک های میکروبی دهانشویه ها  نقش مهمی دارند، پس بهتر است روزی یک مرتبه از دهانشویه های حاوی فلوراید استفاده کنید و حداقل ۳۰ دقیقه پس از آن از خوردن آشامیدن اجتناب شود .

 

  • خلاصه اینکه تجربه نشان می‌دهد افرادی که در نبود دستگاه‌های ثابت ارتودنسی قادر به حفظ سلامت و بهداشت دهان و دندان های خود نیستند بدون تردید در زمان حضور براکت ها و  سیم های ارتودنسی موجب شکست درمان می‌گردند به همین علت در این قبیل از بیماران خطرات و عوارض درمان ارتودنسی و عدم رعایت بهداشت ممکن است به طرز محسوسی فراتر از مزایای آن باشد.

با این وجود  اغلب بیماران می‌توانند از بروز این مشکلات با اعمال رژیم غذایی صحیح، رعایت بهداشت و مراقبت شخصی مطلوب از قبیل مسواک زدن و تمیز کردن بین دندانها و چکاپ های منظم بکاهند. رعایت مسواک زدن دندان ها بلافاصله پس از خوردن غذا و به کارگیری تکنیک های مناسب برای مسواک زدن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها سودمند است. بهداشت دهانی همچنین شامل به حداقل رساندن شکر، نوشابه های گازدار و انرژی زا و اسنک ها ،امری اساسی می باشد.

 

  • ویزیت منظم متخصص ارتودنسی برای بهداشت دهان

در خلال درمان ارتودنسی ویزیت های منظم نزد متخصص ارتودنسی خوب در مشهد امری مهم برای رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. این ملاقات‌ها معمولاً هر شش ماه یک بار و با رویکرد بررسی کامل و دقیق دندان‌ها و لثه‌ها می‌باشد. صرف نظر از این که بیمار بزرگسال یا کودک است درمان با ارتودنسی یک سرمایه‌گذاری نسبتا کوتاه برای یک عمر نتیجه مطلوب می باشد پس با رعایت ویزیت های منظم و مراجعه به دندانپزشک از بهداشت دهان خود مطمئن شوید.

 

 

 

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

Color Skin

Nav Mode