بزرگ بودن فک بالا

بزرگ بودن فک بالا

زمانی که بزرگ بودن فک بالا به نفع فرزند شماست. درمان فک بالایی کودک شما باید با روشی از ارتودنسی انجام شود که در موارد خاص از آن استفاده می کنند، با بیشتر کردن محیط رشد دندان، محیط بیشتری برای رشد هر چه بهتر دندان ها بوجود می آید.

طبق نظر دکتر مارتین فین، بزرگ بودن فک بالایی در کودک سه مزیت مهم برای کودک را دارا خواهد بود:

  1. اول این که کراس بایت دندان ها را تصحیح می کند و باعث می شود دندان های بالا و پایین تنظیم شوند، در بیمارانی با فک بالایی کوچک، می توان آن را در طرف دیگر دندان ها یا داخل یا پایین دندان ها قرار داد، این مشکل به خاطر رشد نا متقارن دندان ها بوجود می آید که اگر در زمان مناسب اصلاح نشود باعث از بین رفتن تقارن اجزای صورت فرد بیمار خواهد شد،
  2. از بین بردن و کاهش فضاهای بین دندان های کودک، باعث تنظیم شدن  کلی فرم و حالت دندان های کودک شما می شود.
  3. توانایی نفس کشیدن را بهبود می بخشد، همانطور که می دانیم تنظیم بودن فک بالا و پایین تنفس کودک از طریق بینی را آسان تر می کند ، این امر باعث می شود بیمار تنفس کمتری از دهان داشته باشد در نتیجه میزان کمتری از باکتری ها و میکروب های هوا را از طریق دهان جذب میکند و دچار خشکی و بد مزه گی دهان نمی شود.

این اختلالات را می توان با راه کار های پزشکی و تنظیم فک و دندان های کودک ، تا حد بسیار زیادی مرتفع نمود.

  • سن بیمار

طبق نظر دکتر ام.زد، بهترین زمان برای درمان عارضه بزرگ بودن فک بالایی و استفاده از کراس بایت زیر 16 سال است، که البته تا قبل از 5 سالگی هم درمان از این طریق امکان پذیر نیست، اگر در سنین بالا تر فردی به این عارضه دچار باشد، دکتر ارتودنسی باید تصمیم بگیرد که آیا باید این فرد مورد عمل جراحی قرار بگیرد یا خیر.

 

  • براکت های دندانی پالاتار اکسپندر

روش درمانی مورد استفاده برای هر بیمار بستگی به سن بیمار و علت بیماری آن دارد، یکی ار راه حل های ساده برای مرتب کردن دندان، نصب دستگاه های ثابت مانند پالاتار اکسپندر است، که به وسیله رشته های سیمی به دندان ها متصل می شود. این وسیله در درمان های از این دست بسیار متداول است، همچنین بوسیله پیچی که در این دستگاه تعبیه شده می توان میزان فشار و فاصله آن را تنظیم نمود، این فشار به دو طرف ردیف دندانی وارد شده ،گاهی موجب ساخته شدن استخوان اضافی در دهان کودک می شود ، همچنین با تنظیمات دقیق و برنامه ریزی شده شما می توانید پهنای فک کودک را افزایش دهید.

 

  • کمک جراحی

در بعضی مواقع ، وارد کردن نیروی بیش از حد به دندان های بیمار، به صورت یک عمل جراحی عمل می کند و  نتیجه سریع تری را در بر خواهد داشت، در این موارد دستگاهایی از پیش طراحی و ساخته می شوند ، در عمل های جراحی ، فک بیمار از چند نقطه شکسته می شود و بعضا با نصب این دستگاه ها فشار وارد به استخوان فک ، تنظیم و کنترل خواهد شد.

 

  • براکت های قابل جا به جایی

براکت های قابل جابه جایی شبیه پروتز های کوچک هستند، که معمولا جنسشان از کروم است، این پروتز ها معمولا در مواردی استفاده می شوند که نیاز به تنظیم زیادی نداشته باشند که البته برای بزرگسالان پر مصرف تر است تا کودکان، زیرا افراد بزرگسال نسبت به کودکان راحت تر تحت درمان قرار می گیرند، یک براکت ممکن است بعد از عمل جراحی تا مدت طولانی توسط متخصص ارتودنسی خوب توصیه شود.

  • مراقبت

بهداشت دهان و دندان در زمان معالجه بسیار مهم و حیاتی است، در حالی که کودکان از براکت های دندانی استفاده می کنند لازم است هر بار با خمیر دندان حاوی فلوراید دندان هایشان را تمیز کنند. کودکان و نوجوانان باید طی مراحل درمان از محصولات ضد عفونی کننده نیز استفاده کنند و از بوجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری کنند.

  • مزایا و معایب

تصحیح معایب فک بالای بزرگ در افراد موجب تنفس ساده تر، و زیبا تر و یک دست شدن دندانها می شود. بنا به گفته پزشکان هزینه های درمان اصلاح فک بزرگ بالایی، می تواند چیزی نزدیک به 3000 دلار باشد، در صورتی که طول درمان این بیماری ممکن است کمی آزار دهنده باشد ولی نتیجه نهایی این روش درمانی درآخر بسیار راضی کننده خواهد بود.

 

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

Color Skin

Nav Mode