ارتودنسی فانکشنال

ارتودنسی فانکشنال

در ارتودنسی فانکشنال از پلاک های فانکشنال استفاده می گردد. دستگاه فانکشنال نوعی پلاک است که ناهنجاری های کلاس ۲ و کلاس۳ را درمان می کند. پلاک فانکشنال می تواند متحرک و یا ثابت باشند که در بین افراد نوع متحرک آن محبوبتر است. معمول ترین ابزارهای ارتودنسی فانکشنال متحرک است  که قطعات پایین و بالا به طور جداگانه ساخته می شوند و باعث می شود فک پایین در یک موقعیت بهتر و جلوتر قرار بگیرد.

درمان با ارتودنسی فانکشنال

 

 روند درمان فانکشنال در ارتودنسی

اصلاح ساختار صورت ——> هماهنگ شدن فک بالا و پایین ——> اصلاح حالت سر و گردن ——> فضاسازی برای دندان های نامرتب و همچنین ماهیچه های اطراف سر و گردن می باشد.

 

درمان به وسیله ارتودنسی فانکشنال چگونه است؟

ارتودنسی فانکشنال اغلب برای افرادی استفاده می‌شوند که دارای فک بالای جلو آمده و فک پایین عقب رفته باشند و درمان را قبل از سنین بلوغ آغاز کنند. درمان به این روش است که بیمار توسط دکتر ارتودنسی یک برنامه منظمی را دریافت میکند تا از پلاک های ارتودنسی فانکشنال استفاده کند و نیرویی در جهت مناسب به دندان ها و فک وارد گردد و به مرور زمان جابه جا شده و فک در محل مناسب خود قرار بگیرد.

 

مزایای ارتودنسی فانکشنال چیست؟

 • دستگاه فانکشنال باعث می گردد تا لبخندی پرعرض همراه با نیم رخی زیباتر برای بیمار  به ارمغان بیاورد.
 • در فانکشنال اختلالات مفصل گیجگاهی کاهش پیدا میکند.
 • نتایج در ارتودنسی فانکشنال ثابت است.
 • فرایند حذف دندان به ندرت انجام می شود.
 • در روش فانکشنال توازن صورت همراه با رشد بیمار حذف می‌شود.
 • از ابزارهایی استفاده می شود که نظافت و نگهداری آنها بسیار آسان تر از سایر روش های ارتودنسی است.
 • برای انجام ورزش یا نواختن آلت موسیقی می توان به آسانی ارتودنسی فانکشنال را از دهان خارج کرد.
 • با روش درمان توسط ارتودنسی فانکشنال می توان درمان را از سنین بسیار پایین ۳ تا ۸ سال نیز آغاز کرد.

 

براکت فانکشنال
بریس فانکشنال

 

 

معایب ارتودنسی فانکشنال

 • در مسئله رعایت بهداشت دهان و دندان بیشتر اوقات بزرگترین دشمن خودمان هستیم ارتودنسی فانکشنال نیازمند همکاری فرد با پزشک و منظم بودن بیمار است.
 • در مراحل ارتودنسی فانکشنال از بریس های متحرک استفاده میشود که اگر فرد به طور منظم و طبق دستور پزشک از آنها استفاده نکند و یا اینکه به ندرت استفاده کند باعث می‌گردد تا ارتودنسی فانکشنال اثر گذار نبوده و درصد موفقیت درمان آن پایین بیاید.

انتخاب ارتودنسی فانکشنال تصمیمی بسیار جدی است برای تشخیص روش درمانی موثرتر و بهتر . متخصص ارتودنسی توصیه ها و نکات مهم هر روش را به شما میگوید و در انتخاب مناسب ترین روش به شما کمک می کند به خاطر داشته باشید که با ارتودنسی فانکشنال لبخندی زیبا تر و پهن تری خواهید داشت

 

ارتودنسی فانکشنال برای کودکان

مانند تمام درمان های دندانی هرقدر درمان کجی دندان و فک جلو یا عقب رفته، زودتر و در سنین پایین تری درمان شود می‌تواند موثرتر واقع گردد. کودکان در سن ۶ تا ۹ سالگی میتوانند درمان ارتودنسی فانکشنال را آغاز کنند .در صورت لزوم می‌توان بریس ها را پس از درآمدن دندان های اصلی قرار داد ،با درمان توسط ارتودنسی فانکشنال میتوان از به وجود آمدن مشکلات جدی در ساختار فک یا مشکلات کام کودکان در آینده جلوگیری کرد.

اصلاح کام همزمان با رشد آن می تواند خطر ابتلا به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی و همچنین مشکلات آپنه در خواب را کاهش دهد. برخی از کودکان می توانند ارتودنسی فانکشنال را بدون گذاشتن بریس استفاده کنند. چون کام در چند بعد گسترش پیدا میکند عدم همترازی کامل پایین و بالا می توانند با ارتودنسی فانکشنال اصلاح و با یکدیگر هم تراز شوند .

نحوه نگهداری از براکت فانکشنال

 • نباید هرگز  بریس های فانکشنال از محفظه شان بیرون در بیاورید
 • براکت فانکشنال رادر جیب یا کیف تان رها نکنید
 • هرگز بریس ها را داخل دستمال کاغذی نپیچید
 • برای جلوگیری از ضربه یا گم شدن بری تا آنها را در جعبه مخصوص قرار دهید
 • برای تمیز نگه داشتن بریس فانکشنال و باید هر زمانی که دندان هایتان را مسواک می‌زنید با استفاده از مسواک همیشگی و خمیر دندان خود ویس ها را تمیز کنید و برای رسیدگی بیشتر از قرص های تمیز کننده بریس استفاده کنید
 • قرار دادن و یا خارج کردن ویروس های ارتودنسی فانکشنال باید همیشه طبق دستورالعمل پزشک انجام شود
 • برخی افراد به برخورد قسمت های مختلف براکت فانکشنال به یکدیگر و تولید صدای آن عادت می کند که این کار باعث می‌شود تا به بریس و دندان ها آسیب برسد و برای اطرافیانتان نیز آزاردهنده باشد

 

طول مدت درمان ارتودنسی فانکشنال چقدر است؟

درمان با ارتودنسی فانکشنال معمولا اولین بخش از یک درمان ارتودنسی دو قسمتی است. این مرحله از ارتودنسی فانکشنال معمولا ۹ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد که این زمان به تعهد بیمار نسبت به قرار دادن دائمی بریس و میزان ناهنجاری فک او بستگی دارد به صورت طبیعی باید انتظار داشت که هرماه یک میلیمتر فاصله عرضی فک بالا و پایین توسط بریس فانکشنال کاهش پیدا کند.

بعد از این که این فاصله عرضی توسط ارتودنسی فانکشنال به طور کامل کاهش یافت دندان پزشک از بیمار می خواهد که تنها در غروب و شب ها از این ارتودنسی فانکشنال استفاده کند. تا زمانی که برای مرحله بعدی درمان آماده گردد بطور کلی می‌توان گفت که این مراحل درمان شامل بریس های ثابت ارتودنسی نیز می باشد که ۲ تا ۳ سال زمان میبرد.

 

آیا ارتودنسی فانکشنال درد دارد؟

در ارتودنسی فانکشنال، بیمار هیچ گونه دردی ندارد. ابتدای قراردادن بریس ها کمی می‌تواند آزاردهنده باشند و بعد از چند روز بیمار به حضور آنها عادت می‌کند هنگام قرار دادن بریس ها در روش فانکشنال باید بلاک ها حتما با همدیگر در تماس باشند در صورتی که این درد بیش از اندازه باشد میتوان از مسکن هایی برای کاهش درد ارتودنسی استفاده کرد و اگر با مسکن هم بهبود پیدا نکرد می توان با مراجعه به پزشک از جاگذاری صحیح ارتودنسی فانکشنال اطمینان حاصل کرد.

 

اگر درمان با ارتودنسی فانکشنال موفقیت آمیز نبود چه باید کرد ؟

ناهنجاری فک مشکلات نوع 2 می‌تواند با روشهای درمانی مختلفی بهبود پیدا کنند. در صورتی که درمان با ارتودنسی فانکشنال موفقیت آمیز نباشد برای جایگزینی گزینه های زیادی موجود است. روش ها و وسیله هایی که میتوان برای اصلاح مشکلات 2 استفاده کرد شامل:

 • هدگیر
 • کشیدن دندان
 • جراحی فک

کاربردهای این روش ها برای درمان متفاوت هستند و با توجه به نوع مشکل می‌توان از آنها استفاده کرد در برخی موارد برای بیمار توصیه می شود که قبل از شروع درمان مشکل موجود را قبول کند و بعد از اینکه آن را پذیرفت شروع به درمان کند به طور کلی می‌توان گفت که  اگر پیگیر و کشیدن دندان هم تاثیر نداشت بعد از سن ۱۷ سالگی میتوان با جراحی فک این ناهنجاری را درمان کرد.

 

 

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

Color Skin

Nav Mode