آیا ارتودنسی درد دارد؟

آیا ارتودنسی درد دارد

ارتودنسی درمانی است که توسط آن با اعمال نیرو و کشش به دندان ها، آنها را وادار به حرکت می کند .متخصص ارتودنسی شما با آگاهی کامل از میزان این کشش ها و همچنین محاسبه نیروی وارده با روش های مدرن و خاص اقدام به انجام این درمان می کند. نیروی شدیدی که بر اثر این کشش به بافت های محافظ دندان وارد میشود در سه الی چهار روز اولیه  محسوس است و ممکن است باعث درد و ناراحتی شود.

درد در روزهای اول ارتودنسی به چه علت است؟

در روزهای ابتدایی متخصص ارتودنسی شما تا زمانی که وجود براکت های ارتودنسی برای تان عادی نشده باشد، به علت درد مسکنی را تجویز نمی کند اما بهتر است شما انتخاب نوع مسکن را بر عهده ارتودنتیست خود بگذارید زیرا اگر خودسرانه آسپرین مصرف نمایید ممکن است در لثه های شما به علت التهابی که دارند باعث خونریزی شود پس بهتر است اندکی صبور باشید و درد را تحمل کنید.

استفاده از آدامس موم  و دهانشویه به جای مسکن

در تمامی افراد احساس کشش و درد ارتودنسی به یک اندازه نیست. بعضی ها ممکن است آنقدر درد کمی داشته باشند که نیازی به خوردن مسکن هم در خود احساس نکنند. تقریبا تمام افرادی که از دستگاه ارتودنسی ثابت استفاده می‌کنند در روزهای ابتدایی درمان کمی با مشکل و درد روبه‌رو می‌شوند. برخی از افراد جویدن آدامس های بدون قند و همچنین خوردن خوراکی‌هایی با قوام متوسط را به استفاده از مسکن‌ها برای کاهش درد خود ترجیح می‌دهند.

از طرفی دیگر جویدن آدامس های بدون قند باعث میشود تا به ریشه و بافتهای دربرگیرنده دندان ها خون رسانی بیشتری اتفاق بیفتد و این خود باعث کاهش درد ارتودنسی می شود. پس به بهانه اینکه دندان های تان دارای درد هستند نباید از عمل جویدن اجتناب کنید. چون این دردها حتی بدون خوردن هیچ مسکنی بعد از یک هفته از بین خواهند رفت، پس بهتر است قبل از اینکه به سراغ انواع مسکن ها برای کاهش درد خود بروید سعی کنید تا با عمل جویدن درد خودتان را کمتر کنید.

دکتر کرایه چیان دکتر ارتودنسی در مشهد ، قطعاتی از موم های مخصوص را که برای این کار تهیه شده اند برای کاهش درد در اختیار شما قرار میدهد. این مومها را بر روی نقاطی که در جلسه اول ارتودنسی دردناک شده اند باید قرار بدهید علاوه بر موم، استفاده از دهانشویه ها هم باعث می شود تا درد شما که ناشی از آزردگی گونه ها و لب های تان پس از نصب دستگاه های ارتودنسی است، کمک کند.

درد در حین معاینه و درمان ارتودنسی

اکنون شما دیگر به ترس خود غلبه کرده اید و متوجه شده اید که آنچنان هم که فکر می‌کردید ارتودنسی درد آور نبوده است، حتی برعکس درمان های دیگر دندانپزشکی مانند پر کردن دندان از مته برای تراش و یا سوزن در ارتودنسی هیچگونه استفاده ای نشده است. بعد از گذشت یک هفته شما کاملاً با این جسم خارجی که حالا جزوی از دندان های تان شده است عادت کرده اید و درد آن تسکین پیدا کرده است.

اکنون شاید شما نگران دستکاری های بعدی آن در حین جلسات معاینه باشید. در طی جلسات معاینه در هر بار حین گذاشتن و یا تعویض سیم ها احتمال درد در لب ها و یا محیط دندان وجود دارد. این ناراحتی و مختصر درد ایجاد شده موقتی است و ممکن است تا دو سه روز بعد از هر بار دستگاهی سیم های ارتودنسی این درد  وجود داشته باشد که بعد از آن تسکین می یابد.

 علت درد و ناراحتی در معاینات پس از نصب دستگاه ارتودنسی

بعد از اینکه براکت ها نصب شدند درهر جلسه معاینه ممکن است که سیم های ما بین این براکت ها کمی کشیده تر شوند و نیروی وارد بر آن ها ممکن است باعث ایجاد درد در دندان‌های شما گردد .قلاب های روی اتصالات و نوک سیم اصلی یا فرعی می تواند سطح داخلی گونه و لب ها را کمی آزرده کرده و یا زخمی و دردناک نماید.

آیا جدا کننده ها هم باعث درد میشوند؟

در روزهای ابتدایی مرتب کردن دندان ها، جدا کننده ها هم ممکن است باعث ایجاد درد در محیط دهان و دندان های شما شوند. جدا کننده ها الاستیک های حلقوی شکل یا همان کش ارتودنسی آبی رنگی هستند که در بین دندانهای شما جایگذاری شده اند تا دندان ها را  که در خط لثه به همدیگر  بسیار نزدیک هستند، از هم کمی با فاصله نگه دارد. به جز این جدا کننده ها باعث قرار گرفتن راحت تر بندهای ارتودنسی روی دندان ها می شود.

تغییر رژیم غذایی پس از ارتودنسی برای کاهش درد

پس از انجام ارتودنسی شما باید برخی از خوراکی ها را به طور کلی از رژیم غذایی تان حذف کنید. گاز زدن برخی از خوراکی های بعد از ارتودنسی باعث می‌شود تا درد در دندانهای شما ایجاد کند. علاوه بر درد ممکن است این گاز زدن  باعث شود تا غذاهای سفت به سیم ها و براکت ها و اتصالات شما آسیب وارد کند. بهتر است برای کاهش درد ارتودنسی و پیشگیری از هرگونه آسیبی خوردن این مواد را تا پس از پایان ارتودنسی به تأخیر بیندازید. موادی مانند:

 • ته دیگ ضخیم
 • گوجه سبز
 • شکلاتهای کشی و سفت
 • میوه های سفت مثل سیب یا خیار (پس از قطعه قطعه کردن و در اندازه های کوچک به مصرف کنید)

برای جلوگیری از درد در روزهای ابتدایی درمان ارتودنسی از این موارد را رعایت کنید:

 • مصرف لببیات خنک
 • مصرف بستنی و نوشیدنی های سرد
 • از خوردن غذا ها و نوشیدنی های اسیدی پرهیز کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت و یا چسبناک پرهیز کنید.
 • برای تسکین توسط یخ هرگز آن را با دندان های تان نشکنید.
 • برای کاهش درد از حلقه های لاستیکی که مخصوص گاز گرفتن کودک است استفاده کنید.
 • از گاز زدن و جویدن اشیا ۳ مانند مداد خودکار پرهیز کنید
 • آب نمک درد و ناراحتی دندان و دهان شما را تسکین می دهد
 • استفاده از مسکن های بدون نسخه (بهتر است قبل از مصرف دستورالعمل روی آن‌ها را به دقت مطالعه کنید)
 • از بی حسی موضعی استفاده کنید تا درد شما را از بین ببرد.
 • به خاطر درد  مسواک زدن دندان های تان را در زمان ارتودنسی حذف نکنید.
 • (در زمان استفاده از ارتودنسی برای کاهش درد بهتر است پس از استفاده از هر نوع خوراکی حتما دندان‌های خود را خوب مسواک بزنید. این کار را به خاطر دردناک بودن دندان های تان هرگز به هفته دوم ارتودنسی موکول نکنید. دکتر نوید کرایه چیان متخصص ارتودنسی در مشهد شما حتما به شما خاطرنشان خواهد کرد که اگر در هفته اول ارتودنسی به علت عادت نکردن به این جسم خارجی در دهان تان مسواک زدن را حذف کنید و یا اینکه بهداشت دهان و دندان تان را دست کم بگیرید این کار منجر به درد التهاب یا ورم لثه شما می شود)
 • مکیدن یخ

(یخ با بی حسی که به دهان می دهد باعث تسکین درد می‌شود. همچنین شما میتوانید با مکیدن قطعه های یخ باعث کاهش درد شوید .قطعه های یخ را در دهان خود در نزدیکی منطقه که بیشتر احساس درد می‌کنید قرار دهید. این یخ  با بی حسی و کرختی در دهان شما احتمال هرگونه التهابی که ممکن است باعث تورم و درد شود را کاهش می دهد بسیاری از براکت ها دارای واکنش گرمایشی هستند که خوردن غذاهای داغ سبب درد و ناراحتی در دندانها می‌شود)

 

منبع : دکتر نوید کرایه چیان متخصص اصلاح طرح لبخند مشهد

 

Share:

دیدگاهتان را بنویسید

Color Skin

Nav Mode